۱۳۹۶ دوشنبه ۳۰ بهمن
English
صفحه اصلی
1395/12/30 متن پيام نوروزي رهبر معظم انقلاب اسلامي به مناسبت سال 1396
متن پيام نوروزي رهبر معظم انقلاب اسلامي به مناسبت سال 1396

بسم‌الله‌الرّحمن‌الرّحيم
يا مقلّب القلوب و الابصار، يا مدبّر اللّيل و النّهار، يا محوّل الحول و الاحوال، حوّل حالنا الي احسن الحال.
اَللّهُمَّ صَلِّ عَلي فاطِمَةَ وَ اَبيها وَ بَعلِها وَ بَنيها.

ميلاد مبارك حضرت فاطمه‌ي زهرا، صدّيقه‌ي كبريٰ(سلام اﷲ عليها) را و عيد نوروز را به همه‌ي شما هم‌ميهنان عزيز تبريك عرض ميكنم. عيدتان مبارك باشد هم‌ميهنان عزيز، ملّت بزرگ ايران، جوانان عزيز، قشرهاي گوناگون مردم! و بويژه تبريك عرض ميكنم به خانواده‌هاي عزيز شهيدان و جانبازان و ايثارگران و همچنين به همه‌ي ملّتهايي كه با عيد نوروز آشنا هستند و آن را گرامي ميدارند.

خداي متعال را بر اين فرصت سپاس ميگويم كه يك بارِ ديگر توفيق داد عيد نوروز را به شما ملّت عزيز ايران تبريك عرض كنم؛ اميدواريم كه سالِ بسيار خوب و مبارك و بابركتي و همراه با امنيّت و رفاهي در انتظار ملّت ايران باشد و سال 96، ان‌شاءﷲ سال خوشي براي همه‌ي ملّت ايران و براي مسلمانان جهان باشد؛ همه‌ي خانواده‌هاي ايراني، همه‌ي ايرانيان عزيز ان‌شاءﷲ در اين سالي كه در اين لحظه آغاز شد، مشمول لطف و رحمت و بركت الهي باشند.

اگر بخواهيم يك ارزيابي‌اي بكنيم از سالي كه گذشت ــ سال 95ــ بايد بگوييم آن سال هم مثل همه‌ي سالهاي ديگر شادي‌ها و غمهايي داشت، تلخي‌ها و شيريني‌هايي داشت؛ منظور تلخي‌ها و شيريني‌هاي مربوط به ملّت است، مسائل شخصي مورد نظر نيست. هم شيريني داشتيم در سال گذشته، شادي داشتيم كه اين شادي‌ها مربوط است به عزّت ملّي، امنيّت ملّي، همّت جوانانه در ميان ملّت ايران و حركات مؤمنانه‌ي فراگير در همه جاي كشور؛ هم تلخي‌هايي داشتيم كه عمدتاً مربوط به مسائل اقتصادي و اجتماعي است كه اشاره‌اي به آنها خواهم كرد.

عزّت ايران و ملّت عزيزمان در سال 95 در سراسر سال مشهود بود؛ از آغاز سال تا پايان سال. دشمنان ما در همه جاي دنيا اعتراف كردند به اقتدار ملّت ايران، به عظمت ملّت ايران؛ هويّت ملّت ايران خودش را در سراسر قضاياي گوناگونِ اين سال نشان داد. با يك بي‌احترامي‌اي كه از سوي رئيس‌جمهور آمريكا نسبت به جمهوري اسلامي ايران شد، مردم، پُرشور و با حميّت و غيرت در روز بيست و دوّم بهمن پاسخ آن را دادند؛ در روز قدس، در ماه مبارك رمضان، اجتماع عظيم مردم، هويّت و هدفهاي اين كشور را به همه‌ي دنيا نشان داد.

امنيّت كشور در اين محيط پُرتلاطم منطقه‌اي بلكه بين المللي، يك شاخص بسيار عمده و بزرگي براي ملّت ايران بود. امروز اطراف ما، كشورهايي كه همسايگان ما هستند: از شرق كشور و جنوب شرقي كشور، تا شمال غربي كشور، كشورها دچار ناامني هستند، منطقه دچار ناامني است، ملّت ايران بحمداللّه در طول سال يك امنيّت پايدار را تجربه كرد.

همّت جوانانه‌اي كه من اشاره كردم، ناشي از مشاهده و اطّلاع از فعّاليّتهاي هزاران گروه جوان در سرتاسر كشور است، كه به فعّاليّتهاي پُرشور خود، چه در زمينه‌هاي علمي، چه در زمينه‌هاي فرهنگي، چه در زمينه‌هاي ورزشي، چه در زمينه‌هاي توليدي، سرگرم هستند و اشتغال دارند، كارهاي نو و ابتكارهاي نوي را دارند ارائه ميدهند و براي آينده‌ي كشور ذخيره فراهم ميكنند؛ حركات مؤمنانه‌اي كه اشاره كردم، مراد، جلسات ديني پُرشور و گرم و گيرايي است كه در سرتاسر سال وجود داشت؛ مربوط به مسائل ائمّه (عليهم‌السّلام)، مربوط به مسائل مهمّ ديني، از اعتكافها و عبادتها و ماه رمضان و پياده روي اربعين و جلسات مهمّ عاشورا و دهه‌ي محرّم؛ اينها نقاط مثبت و شادي‌آفرين كشور ما و براي ملّت ما است.

تلخي‌ها و سختي‌ها عمدتاً مربوط به مشكلات اقتصادي و معيشتي مردم است؛ طبقات متوسّط و ضعيف در طول سال درگير اين مشكلات بودند و همچنان هستند؛ چون از وضع مردم مطّلع هستم، لذا تلخي را با همه‌ي وجود حس ميكنم؛ تلخي كامِ مردم، بخصوص مردمِ ضعيف و فرودست و طبقات ضعيف كه مربوط به مسائل اقتصادي و مشكلات اقتصادي است، مثل گراني، مثل بيكاري، مثل آسيب‌هاي اجتماعي كه آنها هم عمدتاً منشأ اقتصادي دارند؛ مثل تبعيض‌ها و نابرابري‌ها.

خب، همه‌ي ما مسئوليم؛ هم پيش خداي متعال، هم پيش ملّت بايستي پاسخگو باشيم. من در سال «اقدام وعمل» ــ كه سال 95 بود ــ از مسئولين محترم خواستم كه ستادي براي اقدام و عمل تشكيل بدهند و تشكيل دادند؛ كارهاي خوبي هم خوشبختانه انجام گرفت كه گزارش آن را به ما دادند؛ لكن آنچه انجام گرفته است، با آنچه مورد انتظار مردم و مورد انتظار ما است، فاصله زيادي دارد. در سخنراني توضيح خواهم داد كه بعضي از شاخصها و آمارهايي كه ارائه ميشود از مقامات مسئول، آمارهاي مثبتي است؛ بعضي هم كه از طرف خود مسئولين ارائه ميشود، آمارهاي منفي است؛ اينها را در مجموع بايستي مشاهده كرد.

اقتصاد مقاومتي يك مجموعه است؛ اين مجموعه اگر فقط در زير نام اقتصاد مقاومتي مورد توجّه قرار بگيرد، ممكن است چندان منشأ اثر نباشد؛ من علاج را در اين ميبينم كه اين مجموعه را به نقاط مهم تقسيم كنيم و براي هر نقطه‌ي كليدي و مهمّي يك فصلي از زمان را قرار بدهيم، و از مسئولين و افراد شاخص و از آحاد مردم بخواهيم كه همه‌ي همّت خود را بر روي آن نقاط كليدي متمركز كنند؛ به نظر من علاج در اين است كه اين نقطه‌ي كليدي را امسال درست شناسايي كنيم. به اعتقاد من اين نقطه‌ي كليدي عبارت است از توليد، توليد داخلي؛ و اشتغال و عمدتاً اشتغال جوانان؛ اينها آن نقاط كليدي اصلي است. اگر ما توانستيم روي اين دو نقطه متمركز بشويم و كارها را بر اين اساس برنامه‌ريزي و دسته‌بندي بكنيم، تصوّر اين است كه كار بميزان زيادي جلو خواهد رفت و موفّقيّتهاي چشمگير و محسوسي پيش خواهد آمد. من در سخنراني ان‌شاءاﷲ خصوصيّاتي را كه بر اين دو نقطه‌ي كليدي و اساسي مترتّب است توضيح خواهم داد؛ لذا من شعار امسال را «اقتصاد مقاومتي: توليد ـ اشتغال» قرار ميدهم؛ يعني اقتصاد مقاومتي عنوان كلّي است، بعد توليد و اشتغال؛ اين مجموع نقاطي است كه بايستي همه بر روي آن متمركز بشوند. مطالبه‌ي من و مطالبه‌ي مردم از مسئولين عزيز و محترم اين است كه بر روي اين دو نقطه متمركز بشوند و كارها را با برنامه‌ريزي انجام بدهند و ان‌شاءاﷲ درپايان سال نتايج آن را بتوانند به مردم گزارش كنند.

اميدواريم كه همه‌ي شما در تحت عنايات حضرت بقيّةاﷲ (ارواحنا فداه) و با دعاي ارواح مطهّر شهيدان و امام بزرگوار، سال شاد و خوش و همراه با امنيّت و رفاهي را برخوردار باشيد و با خود داشته باشيد.

والسّلام‌عليكم ورحمة الله و بركاته
تعداد بازدید: 19
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به استانداری خراسان جنوبی میباشد.
Powered by DorsaPortal