۱۴۰۲ يکشنبه ۹ مهر
English
صفحه اصلی
مشاهير و فرزانگان
از جمله شخصيتهاي علمي برجسته شهرستان پروفسور معتمد نژاد (پدر علم ارتباطات)، دكتر بلالي مود (پدر علم سم شناسي)، دكتر ياوري (رئيس انجمن همكاري هاي پزشكي ايران و آلمان)، دكتر سربيشه اي (رئيس گروه فيزيك دانشگاه فردوسي مشهد) و ده ها چهره ممتاز ملي و بين المللي ديگر را ميتوان نام برد.
دكتر كاظم معتمد نژاد (پدر علم ارتباطات ايران)
تحصيلات: دكتراي علوم سياسي پاريس
ايشان در سال 1313 درشهر مود متولد شد، تحصيلات ابتدايي و قسمتي از تحصيلات خود را در زادگاهش و قسمت ديگر را در بيرجند و سال ششم ادبي را در دبيرستان مروي تهران گذرانيد. ايشان در سال 1339 به اخذ درجه دكتري در رشته قضايي از دانشكده حقوق و علوم سياسي دانشگاه تهران نائل گرديد. ايشان پس از مدتي وارد محيط روزنامه كيهان شد و ديري نپاييد كه از مترجمي زبان فرانسه، به مسئوليت گروه خارجي و مقالات ارتقاء يافت. روزنامه كيهان براي ايشان بورسيه اي از دولت فرانسه دريافت كرد و ايشان در دانشگاه سوربن فرانسه موفق به اخذ دكتري حقوق و علوم سياسي و نيز دكتري تخصصي روزنامه نگاري از انستيتوي مطبوعات و علوم نظري دانشگاه پاريس گرديد. خدمات دانشگاهي ايشان از سال 1344 در سمت استادياري در دانشگاه حقوق و علوم سياسي دانشگاه تهران آغاز مي شود. ضمنا ايشان همكاري خود را از آغاز ورود به ايران با موسسه كيهان حفظ كرد در سال 1343 موسسه كيهان پيشنهاد وي را براي دوره عالي روزنامه نگاري پذيرفت در پايان دوره دو ساله، اسم اين دوره عالي به موسسه عالي مطبوعات و روابط عمومي تغيير كرد و در سال1350 اسم موسسه به دانشكده علوم ارتباطات اجتماعي تغيير يافت. دكتر معتمد نژاد در اين موقع از سمت دانشياري دانشكده حقوق تهران استعفا داده و در دانشكده علوم ارتباطات اجتماعي در سمت معاونت دانشكده مشغول به كار گرديد و از سال 56 تا 59 نيز سمت رياست دانشكده را عهده دار بود. با پيروزي انقلاب اسلامي دانشگاه مذكور تعطيل و در دانشكده علوم اجتماعي دانشگاه علامه طباطبايي به عنوان يك گرايش ادغام شد. دكتر معتمد نژاد نسبت به توسعه رشته علوم ارتباطات و گشايش دوره هاي كارشناسي، كارشناسي ارشد و دكتري اقدام نمود. ايشان در حال حاضر استاد تمام وقت دانشكده علوم اجتماعي دانشگاه علامه طباطبايي مي باشد. ايشان بيش از 70 مقاله علمي به مجامع بين المللي و يا مجلات ارائه داده است. در سال 1374-1373 به عنوان استاد نمونه دانشگاههاي كشور از رياست جمهوري لوح دريافت داشته و به پيشنهاد وزير فرهنگ و آموزش عالي و حكم رياست شوراي عالي انقلاب فرهنگي از مهر ماه 1378 به عضويت هيات امناي دانشگاههاي منطقه اي مركزي منصوب شده است .تعدادي از تاليفات ايشان به شرح ذيل مي باشد : 1- روزنامه نگاري، با همكاري دكتر ابوالقاسم منصفي 2- تحقيق در محتوي برنامه هاي راديو ايران، با همكاري دكتر صدرالدين الهي و مهدي محسنيان راد 3- وسايل ارتباط جمعي 4- روش تحقيق در محتواي مطبوعات .
تعدادي از كتابهاي زير چاپ ايشان عبارتند از : 1- فرهنگ علوم و ارتباطات، شامل ده هزار واژه تخصصي به زبان هاي انگليسي، فرانسه و فارسي با همكاري دكتر نعيم بديعي 2- حقوق مطبوعات، بررسي تطبيقي قوانين و مقررات تاسيس و انتشار مطبوعات تهران 3- وسايل ارتباط جمعي (جلد دوم) 4- تكنولوژي هاي نوين ارتباطي، از تلگرام و تلفن تا ماهواره و اينترنت 5- كتابشناسي ارتباطات در كشور هاي در حال توسعه به زبانهاي انگليسي و فرانسه (2 جلد)
دكتر مهدي بلالي مود (پدر علم سم شناسي ايران)
تحصيلات: فوق تخصص توكسيكولوژي انگليس
ايشان در سال 1321 در شهر مود چشم به جهان گشوده است. پس از اتمام تحصيلات ابتدايي و متوسطه در دبيرستان شوكتي بيرجند ابتدا در رشته شيمي و سپس در دانشكده پزشكي دانشگاه تهران آغاز به تحصيل نمود، و در خرداد ماه 1349 به اخذ دجه دكتري پزشكي نائل آمد. نامبرده پس از اخذ دكتري به بيماري هاي ناشي از مسمويت ها وسم شناسي علاقه مند شد و به همين لحاظ از بدو استخدام در دانشكده پزشكي دانشگاه فردوسي مشهد در بخش مسمومين به انجام خدمت مشغول گرديد. دكتربلالي در سال 1357 جهت گذرانيدن دوره تخصصي فارماكولژي و سم شناسي باليني عازم بريتانيا شد و در سال 1360 به اخذ درجه دكتري تخصصي با درجه ممتاز نائل آمد. دكتر بلالي به ترتيب در سالهاي 1354، 1364 و 1370 به مقام استادياري، دانشياري و استادي دانشگاه فردوسي مشهد نايل گرديده است. ايشان در سال 1373، افتخار عضويت در فرهنگستان علوم پزشكي جمهوري اسلامي ايران و در سال 1376 آكادمي علوم جهان سوم كه مركز آن در كشور ايتاليا مي باشد، كسب كرده است.
دكتر بلالي تاليفات بسياري دارد ازجمله : 1-شيمي و زندگي جديد 2- تشخيص و معالجه مسموميت هاي حاد 3- طب قانوني، مسمويت هاي حاد 4- مديريت مسموميت هاي حاد 5- مديريت فوريتهاي پزشكي 6- مسموميتهاي كودكان 7- فسفين ها و فسفيدها سازمان بهداشت جهاني: برنامه بين المللي ايمني شيميايي 8- آزاتيورين، سازمان بهداشت جهاني: برنامه بين المللي ايمني شيميايي 9- اسيد ساليسيليك، سازمان بهداشت جهاني: برنامه بين المللي ايمني شيميايي 10- متبل آزين فس، سازمان بهداشت جهاني: برنامه بين المللي ايمني شيميايي و ... .
دكتر جمشيد صباغ زاده
تحصيلات: دكتراي فيزيك اتمي از دانشگاههاي آمريكا
ايشان ليسانس خود را از دانشگاه صنعتي شريف اخذ و سپس براي ادامه تحصيل به آمريكا عزيمت و مدرك دكتري خود را از دانشگاه هاي آن كشور دريافت ميكند. ايشان از اساتيد دانشگاه امام حسين و مشاور معاون رئيس جمهور مي باشد .
دكتر غلامرضا خزاعي
تحصيلات: دكتراي تخصصي پوست
ايشان در سال 1331 در روستاي بركوه بخش مركزي شهرستان سربيشه متولد و تحصيلات ابتدايي را در زادگاه خود و دوران متوسطه را در بيرجند به پايان رساند. سپس وارد دانشگاه پزشكي مشهد شد و دوره تخصصي بيماري هاي پوست و آلرژي را از دانشگاه علوم پزشكي مشهد اخذ كرد. دكتر خزاعي در دوره هاي تحصيلات تكميلي دانشگاههاي بارسلون اسپانيا و مدرس هندوستان شركت نموده و با بورسيه سازمان جهاني بهداشت موفق به طي دوره فلوشيپ در كشور هندوستان گرديد. از جمله مشاغل و مسئوليتهاي دكتر خزاعي مي توان معاونت امور بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي مشهد و رئيس مركز بهداشت استان خراسان، رئيس اداره نظارت بر امور درمان و ارزشيابي موسسات پزشكي خراسان، عضو هيئت مديره سازمان نظام پزشكي مشهد، عضو انجمن متخصصين پوست ايران و عضو كميته فني كشوري بيماري هاي سالك و جذام نام برد.
دكتر محمد حسين داوري
تحصيلات: متخصص بيماريهاي چشم اسپانيا
در سال 1337 در شهر سربيشه متولد و تحصيلات ابتدايي و سيكل اول دبيرستان را در سربيشه و سيكل دوم دبيرستان را در دبيرستان رازي زاهدان گذرانيده است. ايشان از دانشگاه پزشكي اصفهان موفق به اخذ دكتري در زمينه پزشكي عمومي و از دانشگاه علوم پزشكي مشهد به دريافت درجه تخصصي در چشم پزشكي نايل شده است. ايشان در حال حاضر عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي و خدمات پزشكي و درماني بيرجند بوده و مشاغل معاونت درمان و داروي دانشگاه مذكور و نيز سرپرستي بيمارستان امام رضا (ع) را نيز عهده دار بوده است. ايشان همچنين موفق به تاليف كتابي در رابطه با ‹‹روزه و چشم›› شده كه در اين كتاب ارتباط روزه و بيماري هاي چشم را مورد بررسي قرار داده است.
دكتر اسدا...ياوري
تحصيلات: فوق تخصص بيماريهاي كليوي آلمان
نامبرده در سال 1314 در شهر سربيشه متولد، دوران ابتدايي را در دبستان شوكتي سرببيشه و 5 سال دبيرستان را در بيرجند و كلاس ششم را در دبيرستان دارالفنون تهران پشت سر گذاشت. سپس براي ادامه تحصيل به كشور آلمان عزيمت و پس از 2 سال دوره عمومي پزشكي و 6 سال دوره تخصصي در رشته داخلي را پشت سر گذاشته و بعد از آن رشته نفرولوژي و دياليز را در آلمان مي گذراند. وي هم اكنون ‹‹رئيس انجمن همكاري هاي پزشكي ايران و آلمان›› بوده و تواسته است كمك هاي شايان توجهي به بيمارستانها و واحدهاي درماني كشور نمايد.
دكتر محسن سربيشه اي
تحصيلات: دكتراي فيزيك بنيادي انگلستان
ايشان در سربيشه متولد و دوران ابتدايي را در دبيرستان شوكتي سربيشه و دوران دبيرستان را در زاهدان گذرانيد سپس به عنوان دانشجوي فيزيك وارد دانشكده علوم مشهد شده و در سال 1353 به منظور ادامه تحصيل به انگلستان عزيمت و پس از اخذ دكتري به ايران مراجت و از آن زمان تاكنون در گروه فيزيك دانشگاه فردوسي مشهد به تحقيق و تدريس پرداخته است. نامبرده استاد دانشگاه فردوسي و عضو ‹‹كميته تخصصي فيزيك شوراي عالي برنامه ريزي كشور›› مي باشد.
دكتر غلامعلي سرمد
تحصيلات: دكتراي علوم تربيتي تهران
ايشان در سال 1321 در روستاي هريوند از بخش مود سربيشه متولد شد تحصيلات ابتدايي و متوسطه را در بيرجند و تحصيلات دانشگاهي را در مقطع ليسانس زبان انگليسي در دانشگاه تهران و در مقطع فوق ليسانس در دانشگاه تربيت معلم و نيز در سطح فوق ليسانس و دكتري علوم تربيتي در دانشگاه تهران گذرانيد. ايشان صرف نظر از مشاغل اداري به صورت تمام وقت و يا پاره وقت در دانشگاههاي تهران شهيد بهشتي، تربيت معلم، علامه طباطبايي و موسسات آموزشي ديگر تدريس داشته است. ايشان در حال حاضر در دانشگاه آزاد اسلامي واحد رودهن در سمت استاد و مدير گروه كارشناس ارشد علوم تربيتي ايفاء وظيفه مي نمايد. كتابهاي تاليفي ايشان به شرح زير است : 1- قصه هاي محلي كلاغ و سيب 2- قصه هاي محلي خشت طلا 3- قصه هاي محلي نخودي 4- روان شناسي عمومي 5- اعزام محصل به خارج از كشور در دوره قاجار 6- انتقال ميراث فرهنگي به نسل فردا 7- روان شناسي عمومي براي دوره دوم متوسطه تهران 8- سخن پير قديم، مجله نخست ضرب المثل هاي بيرجندي 9- روشهاي تدريس و هنر معلمي 10- روابط انساني در سازمان هاي آموزشي.
كتابهاي ترجمه شده دكتر سرمد عبارتست از : 1- راجرز دوروتي (روان شناسي كودك) جلد دوم 2- يترز، آر، اس تاريخ و كاتب روان شناس جلد اول 3- شوسترم،‌ اورت (وان شناسي انسان سلطه جو) با همكاري قاسم قاضي 4- چاپمن، ال وود (نگرش مثبت) 5- لوتانز، فرد (رفتار سازماني) جلد اول و دوم 6- آكرمن، گري (برنامه ريزي آموزش) دكتر سرمد دو مقاله به زبان انگليسي نوشته كه يكي از آنها تحت عنوان (آموزش و ارزشها و تصورات ديني در مدارس ابتدايي و راهنمايي ايران) در سازمان علمي و فرهنگي كشورهاي اسلامي در سال 1371 در بين 44 مقاله مقام دوم را كسب كرده و به آن جوايزي تعلق گرفته است.
دكتر اسدالله زماني پور
تحصيلات: دكتراي كشاورزي آمريكا
ايشان در سال 1328 در شهر مود شهرستان سربيشه متولد شد، وي در سالهاي آغازين زندگي به حرفه قالي بافي پرداخت و در عين حال از آموختن غفلت نكرد. با قبولي در امتحانات چهارم دبستان، براي او توفيقي حاصل شد كه كلاس پنجم و ششم و سيكل اول دبيرستان را در شهر مود و متعاقب آن دوره دانشسراي مقدماتي كشاورزي را با احراز رتبه اول در مشهد بگذراند، دوره ليسانس را در دانشكده علوم اجتماعي و تعاون دانشگاه تهران و دوره هاي فوق ليسانس و دكتري را در دانشگاه ايالتي ميشيگان آمريكا در زمينه ترويج و آموزش كشاورزي به پايان برده است. ايشان هم اكنون در دانشگاه بيرجند به خدمت مشغول مي باشند. ايشان تا سال 1378 پنج كتاب تاليف و ترجمه نموده كه كتاب ترويج كشاورزي در فرآيند توسعه برنده جايزه سال 1375 وزارت جهاد سازندگي گرديده است. وي هم چنين تاكنون بيش از 20 مقاله تحقيقي و طرح هاي پژوهشي ارائه داشته است. آخرين مقاله وي تحت عنوان ‹‹ مود مركز نهارجان زادگاه دكتر كاظم معتمد نژاد، پدر علم ارتباطات كشور›› مي باشد كه در همايش بزرگداشت دكتر معتمد نژاد ارائه شد. كتاب ‹‹از مود تا ميشيگان›› دكتر زماني پور در برگيرنده خاطرات زندگي اوست. فهرست كتاب هاي تاليف و ترجمه شده ايشان به شرح ذيل مي باشد 1- ترويج كشاورزي در فرآيند توسعه 2- صد سال عمران روستائي - درس هايي از هندوستان، ترجمه 3- عمران روستايي، ترجمه 4- جهاد روستا – آموزش و توسعه، ترجمه 5- ترويج كشاورزي در خدمت خرده مالكين، ترجمه.
تاریخ به روز رسانی: 1394/08/16
تعداد بازدید: 18270
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به استانداری خراسان جنوبی میباشد.
Powered by DorsaPortal